Ayurvédikus étrend? Tényleg létezik ilyen?

Az ayurvedat sokan a jógával azonosítják, esetleg az ayurveda masszázzsal, pedig számos egyéb aspektusa van, többek között az ayurvedikus étrend is. Aki ismeri az ayurvedat biztos nem lepődik meg ezen, hiszen az ayurveda szerint az egészség négy alappillére közül az egyik pont az AHARA, vagyis a táplálkozás.

Indiában már régóta úgy gondolják, hogy a problémák forrása az emésztőrendszerből indul, ezért is olyan fontos számukra a megfelelő életmód, azon belül is egy megfelelő étrend. Úgy tartják, hogy ha megborul a szervezet egyensúlya, és elvész a harmónia, akkor az azért történik, mert az illető nem megfelelően táplálkozik, vagyis nem a nem olyan ételeket eszik, amire szüksége van.

Mivel az ayurvedaban az emésztőrendszer kiemelt jelentőségű, nagyon lényeges, hogy tudatosak legyünk abban, hogy miket eszünk és iszunk, és persze az sem mindegy, hogy hogyan. Az ayurveda ugyanakkor nagy hangsúlyt fektet az egyéni igényekre, hiszen nem vagyunk egyformák, nem ugyanúgy hatnak ránk a dolgok, beleértve az ételeket is.

Ami az egyik embernek „gyógyszer”, addig a másiknak lehet, hogy pont „méreg”, vagyis nem tesz jót. Az ayurveda ezért az egyéni étrend kialakítására fekteti a hangsúlyt.

Az ayurvedikus étrend alapjairól

Ha szeretnénk kialakítani az ayurvédikus étrendet, akkor azt fogjuk tapasztalni, hogy az ayurveda teljesen személyre szabottként kezeli a kérdést. Az étrendünk úgy kerül kialakításra, hogy figyelembe veszi testfelépítésünket, az életszakaszunkat, de a napszakokat és az évszakok változását is. Ugyanakkor vannak alapok, melyek minden személy esetében ugyanazok, tehát alapelvek, melyeket célszerű betartani.

Az ayurveda étrendben jellemzően három fő étkezés van, és ha megfelelően állítjuk össze ezeket, akkor nem lesz szükség nassolásra. Az étkezések között 3-6 órának kell eltelni, illetve érdemes arra törekedni, hogy mindig ugyanakkor együnk.

Az ayurvedában az is lényeges, hogy hogyan eszük, tehát hogy milyen körülmények között zajlik az étezés. Érdemes nyugodt környezetet választani az étkezésekhez, és csak az evésre koncentráljunk, ne mobilozzunk és ne olvassunk közben.

Hozzászólás írása